Wegetarianizm

 Powodów jest wiele - każdy równie dobry! Większość wegetarian nie godzi się z sytuacją zwierząt wykorzystywanych w hodowli tylko po to aby dostarczyć mięsa czy futer. Wykluczając mięso z diety podejmujemy permanentny bojkot producentów bogacących się na krzywdzie i cierpieniu innych. Istnieją również osoby, które przechodzą na wegetariański styl życia, bo chcą czuć się lepiej, być zdrowsi i pełni życia. Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa również z powodów ochrony środowiska.
Wegetarianizm jako rodzaj diety, ale także jako postawa etyczna znany jest od tysiąc leci. Na subkontynencie indyjskim pojawił się już II tys. lat p.n.e. przybierając charakter religijny i mistyczny, szczególnie w powiązaniu z naukami jogicznymi.
W Europie jednymi z pierwszych nam znanych prekursorów diety wegetariańskiej był Pitagoras. Jak możemy przeczytać w książce „Siewcy dobrego jutra” Marii Grodeckiej:
 Integralną część nauki pitagorejskiej stanowił wegetarianizm. Zalecenia odżywiania bezmięsnego wynikały (…) z przekonania, że celem życia ludzkiego jest (…) udoskonalenie oraz dalszy rozwój umysłowy i moralny. Za niezbędny warunek osiągnięcia tego celu uważali zaś umiarkowany tryb życia. Dieta wegetariańska, która zapewniała zdrowie i ułatwiała przestrzeganie wstrzemięźliwości płciowej, stwarzała dogodne warunki do wszechstronnego rozwoju duchowego.
 Do nauk Pitagorejczyków nawiązywał również Skorates i Platon. Znany jest również starożytny traktat „O jedzeniu mięsa” Plutarcha, który mówi min.
 Czy naprawdę pytasz jaki powód skłaniał Pitagorasa do niejedzenia mięsa? Zastanawiam się raczej przez jaki przypadek oraz w jakim stanie świadomości musiał być pierwszy człowiek, który swoimi ustami posmakował rozlanej krwi i wbił swoje zęby w mięso nieżywego stworzenia, zastawił stoły martwymi, cuchnącymi ciałami i miał czelność nazwać jedzeniem i pożywieniem części, które jeszcze chwilę wcześniej krzyczały i płakały, poruszały się i żyły. Jak oczy mogły znieść widok rzezi, gdy podrzynane były gardła i zdzierana skóra, a kończyny odrywano od kończyn. Jak jego nos wytrzymać mógł ten zapach? Jak to się stało, że nieczystości nie odebrały mu smaku, gdy ten miał kontakt z ranami, wysysając ich soki oraz serum ze śmiertelnych ran? I z pewnością nie są to lwy czy wilki, które zabijamy w odruchu samoobrony – wręcz przeciwnie – ignorujemy to i zarzynamy niewinne, oswojone istoty, które nie posiadają żądeł ani kłów, którymi mogłyby nas zranić. Z powodu kawałka mięsa pozbawiamy ich słońca, światła, całej życiowej ewolucji, do której mają prawo poprzez narodziny oraz życie.
 wegetarianami byli również Leonardo da Vinci, Lew Tołstoj i wielu innych intelektualistów, pisarzy i wynalazców. 
 Na przestrzeni wieków wegetarianizm zdobywał coraz szersze grono zwolenników. W 1975 roku, filozof i etyk, Peter Singer publikuje swoją przełomową pracę „Wyzwolenie zwierząt”, która daje początek nowoczesnemu ruchowi praw zwierząt. Więcej informacji znajdziecie w Zeszytach Praw Zwierząt, w całości poświęconych teoretycznym i filozoficznym aspektom wykorzystywania zwierząt.
 Pamiętaj, masz wybór!


Tekst pochodzi ze strony http://www.zostanwege.pl/

Ostrzeżenie dla wrażliwych!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kluski na parze inaczej

Frutariańskie śniadanko

Pasztet!!!