Ciecierzyca

Ciecierzyca – właściwości

 Ciecierzyca pospolita (Cicer arietinum), nazywana także cieciorką lub włoskim grochem, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych przez człowieka z rodziny motylkowatych. Pochodzi najprawdopodobniej z Azji Mniejszej, gdzie była znana już 6500 r. p.n.e. Dziś ma zastosowanie nie tylko w kuchni- gdzie jest jednym z podstawowych składników wielu potraw (m. in. Hinduskich), ale także w przetwórstwie roślinnym. Uprawa ciecierzycy była w starożytności powszechna w basenie Morza Śródziemnego, jednak przez lata popularność tej cennej w właściwości odżywcze rośliny malała. Dziś największymi producentami ciecierzycy są Indie i Pakistan.
Niestety, w Polsce ciecierzyca nie jest zbyt często stosowana i mimo staropolskiej tradycji, nie utrzymała się w naszych kulinariach przyzwyczajeniach. Warto byłoby to zmienić ze względu na właściwości rośliny- walory smakowe oraz wartości odżywcze. Powinna pojawiać się w jadłospisie przede wszystkim wegetarian, gdyż z powodzeniem może zastępować mięso ze względu na 25% zawartość białka. Dostarcza organizmowi także inne cenne składniki, takie jak: żelazo, fosfor, witaminy z grupy B oraz potas. Wskazana dla krwiodawców, dzieci i osób starszych. Jej właściwości odczujemy oraz zobaczymy od razu- wzbogacając nasz jadłospis o ciecierzycę, z pewnością poprawimy kondycję naszej skóry i włosów, wzmocnimy odporność organizmu, obniżymy poziom cholesterolu we krwi- poczujemy się silniejsi i zdrowsi.  Warto także wspomnieć, że w niektórych krajach stosowana jest ona jako afrodyzjak (może warto przebadać w domowym zaciszu te właściwości rośliny???). To jednak nie koniec możliwości wykorzystania ciecierzycy- liście grochu włoskiego znajdują zastosowanie jako okłady na zwichnięte kończyny ze względu na swe właściwości wstrzymujące ból, natomiast napar z liści cieciorki pomaga przy problemach trawiennych.
Ciecierzyca pojawia się jako jeden z podstawowych składników wielu dań hinduskich, a w krajach śródziemnomorskich groch włoski stanowi przystawkę do dań głównych. Jest idealnym zastępnikiem kawy, a mąka uzyskana z tej rośliny nie zawiera glutenu, dlatego też stanowi idealne rozwiązanie dla osób na diecie bezglutenowej. Ciecierzycę- a właściwie jej niedojrzałe pędy, można jeść także na surowo, jako przekąskę miedzy posiłkami- zdrowo i smacznie!!!

Tekst pochodzi ze stonki Ciecierzyca

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kluski na parze inaczej

Frutariańskie śniadanko

Pasztet!!!